Lípa v Hájku

29 Čvn

Musím Vám sdělit velmi smutnou zprávu, že město Tišnov na základě arboretického posudku rozhodlo o okamžitém pokácení naší lípy u kapličky v Hájku.

Lípa srdčitá u kapličky v Hájku (1790 – 2023)
(Tilia cordata)
Stáří: přes 200 let
Obvod kmene: 435 cm
Lokalita: Hájek u Tišnova, nadmořská výška: 470 m.n.m.

Když vystoupáte vzhůru do Hájku, první co Vás přivítá, jsou obydlí nad kterými se tyčí velká mohutná lípa a pod jejími pažemi se choulí malá kaplička. Tyto dvě dominanty Hájku tu spolu stojí již přes 200 let. Z vyprávění místních lidí se můžeme dozvědět, že v roce 1923 byla lípa již tak mohutná jako dnes, ba dokonce měla mnohem širší korunu, protože byla během posledních roků často seřezávána. Jediné, co se za téměř sto let změnilo, je šířka stromu. Paní K. pamatuje, že jako děti kolem kmenu běhaly, což dnes už nejde, protože je rozšířený až k hraně kapličky. Prarodiče pana B. nechali v roce 1940 postavit pod lípou křížek. Kaplička je zasvěcená sv. Anně a každým rokem chodil kolem pan farář z Unína s procesím vesničanů, ovšem na svátek Panny Marie 8.září, které je zasvěcená kaplička v Hajánkách, a vysvětil ji, pak i tu hajáneckou, u níž probíhalo hodové veselí a v blízké hospodě pokračovalo.
V kapličce se donedávna vyzvánělo pravé poledne a klekání, ovšem do dnešních dnů přetrval pouze zvyk zvonit umíráček, když v Hájku někdo zemře. A toho všeho je lípa svědkem a mnohého dalšího, méně viditelného, co ani netušíme. Svatá Anna byla se vší pravděpodobností matkou Panny Marie a stala se ochránkyní matek, manželství a šťastného porodu, což možná přispívá k rozvoji obce i šťastnému životu v ní.

Lípa v Hájku byla pokácena 24.května roku 2023.

Foto: Pavlína Běhounková: Hájek roku 2023

Náš Hájek už nikdy nebude stejný